Connect with us

Region

170. Rocznica powstania Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu Starym

Opublikowano

dnia

W dniu 29 września 1852 roku do Lichenia z lasu grąblińskiego, w uroczystej procesji, został przyniesiony Łaskami Słynący Obraz Matki Bożej. Jest to symboliczna data przyjmowana za dzień powstania Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. Dziś w licheńskiej bazylice podczas Mszy św. o godz.10.00 wspominano to wydarzenie.

Eucharystii przewodniczył ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium. W słowie skierowanym do wiernych powiedział, że początek tego świętego miejsca związany jest z przesłaniem Maryi mówiącym o tym, aby każdy pielgrzym, który stanie na tej ziemi, usłyszał Ewangelię Jezusa Chrystusa. – „Czym jest sanktuarium? Gdy tu przybywamy, odkrywamy wyjątkowe miejsce spotkania człowieka z Bogiem. To miejsce, gdzie Bóg pochyla się nad losem człowieka, aby po raz kolejny przekonać go o Swojej dobroci i wielkości. To także miejsce wyciszenia serca, gdzie Bóg chce zasiać ziarno Swojego Słowa” – powiedział ks. Stankiewicz.

Ksiądz wicekustosz odniósł się także do dzisiejszej Ewangelii wg św. Łukasza, gdzie czytamy o losach bogacza i biednego Łazarza, który na ziemi cierpiał niedostatek, za to po śmierci znalazł ukojenie na łonie Abrahama:

Bóg w sanktuarium zaprasza nas do czuwania nad swoim życiem, abym nie żył tak, jak ewangeliczny bogacz, który nie liczył się z nikim, który był panem swojego istnienia. To słowo jest skierowane do nas. W tej Ewangelii Bóg pyta każdego z nas: jaki wybrałem styl swojego życia? ks. Adam Stankiewicz MIC

Zdaniem ks. Stankiewicza, Bóg dziś zaprasza nas do zrobienia rachunku sumienia, abyśmy weszli w ciszę swojego serca i usłyszeli Jego głos. – „Licheńskie sanktuarium niesie wyjątkowe przesłanie – jest to miejsce, gdzie czcimy Boga. Gdy wpatrujemy się w Cudowny Obraz, widzimy Maryję zasłuchaną w Boże Słowa, ale także w modlitwy pielgrzymów, którzy tutaj przybywają”.

Dalej marianin zwrócił uwagę na dwa ważne aspekty, które powinny stanowić istotę naszego chrześcijańskiego życia. Po pierwsze na krzyż, który był obecny w życiu Maryi. – „Czy jest on obecny w życiu każdego z nas? Co jest naszym krzyżem? Odpowiedź jest prosta – to każda życiowa trudność, przed którą musimy stanąć i z którą musimy się zmierzyć. Maryja nas uczy przyjmować krzyż w cichości serca” – mówił.

Po drugie cierpienie. – „Gdy patrzymy na bolesny wizerunek Maryi widzimy, że Ona cierpi, bo Jej niewinny Syn został skazany na śmierć. A ci, którzy stoją pod krzyżem, odrzucają świadomie miłość Jej Syna. Ale Maryja cierpi także, gdy patrzy nas, na styl naszego życia, jaki obraliśmy. Bo w ten sposób odchodzimy od Chrystusa – gdy chcemy żyć na własną rękę narażamy się na zgubę i potępienie” – kontynuował ks. Stankiewicz.

Kończąc rozważania, kapłan zachęcał do dziękowania Bogu za licheńskie sanktuarium, że Bóg pozwala nam tutaj duchowo odpocząć, ale także doświadczyć macierzyńskiej bliskości Maryi. – „Dziękujemy za każda łaskę, którą tutaj Maryja wyprasza pielgrzymom. Ale prośmy także, abyśmy byli zasłuchani w Jej matczyne słowo, abyśmy zrobili wszystko, cokolwiek Jej Syn powie. Pozwólmy się jej prowadzić, a ona zaprowadzi nas do Jezusa”.

Źródło: Licheń

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

W Koninie ruszy program „Konińska Karta Mieszkańca”

Opublikowano

dnia

Dodane przez

Od nowego roku w Koninie ruszy program „Konińska Karta Mieszkańca” (KKM). Mieszkańcy uprawnieni do jej posiadania będą mogli posługiwać się kartą wirtualną za pomocą aplikacji w swoim smartfonie lub tradycyjnie przy użyciu karty plastikowej.

  • Wprowadzając kartę, chcemy wyróżnić naszych mieszkańców. Dać im pakiet korzyści wynikających z tego, że są stąd i dokładają się do funkcjonowania miasta. Nasz program ma poprawić jakość życia koninian i być czynnikiem wzmacniającym tożsamość lokalną – wyjaśniał pomysł wprowadzenia karty prezydent Piotr Korytkowski.

1 stycznia 2023 r. udostępniona zostanie strona internetowa www.konintumieszkam.pl. Obecnie trwają testy systemu. Wniosek o wydanie karty i przyznanie pakietów będzie można złożyć od 1 stycznia 2023 r. poprzez stronę internetową lub od 2 stycznia 2023 roku bezpośrednio w Punkcie Autoryzowanym przy ul. Dworcowej 6 (Centrum Obsługi Pasażera MZK w Koninie). Punkt Autoryzowany obsługiwać również będzie Partnerów Programu.

Konińską Kartę Mieszkańca będzie mogła otrzymać każda osoba pełnoletnia spełniająca przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • osoba zameldowana na pobyt stały w Koninie,
  • osoba zameldowana na pobyt czasowy w Koninie,
  • osoba rozliczająca podatek PIT w Urzędzie Skarbowym w Koninie, wskazując jako miejsce zamieszkania adres na terenie Konina.
    Osoba uprawniona będzie mogła wnioskować o wydanie karty w imieniu:
  • dzieci od 7. roku życia do ukończenia 18. roku życia lub dzieci od 7. roku życia do ukończenia 24. roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje,
  • dzieci od 7. roku życia bez ograniczenia wieku w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami pozostającymi pod opieką rodzica.

Dzieci do 6. roku życia korzystają z ulg i zniżek przypisanych do konta rodzica.
Konińska Karta Mieszkańca (KKM) 1 stycznia 2023 r. wchłonie obecne dwie karty: Konińską Kartę Seniora oraz Konińską Kartę Rodziny 3+. W nowej karcie staną się pakietami. Mieszkańcy będą mogli jednak korzystać z dotychczasowych Kart Seniora i Rodziny 3+ do maja 2023 r., co pozwoli na złożenie wniosków i wyrobienie KKM.

Wśród zadeklarowanych partnerów programu od 1 stycznia 2023 są: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie, Miejski Zakład Komunikacji w Koninie Sp. z o.o. (pakiet zniżek komunikacyjnych od 1 lutego 2023 r.), Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej S.A., Koniński Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury.

Szczegółowe informacje na www.konin.pl 

Źródło informacji: UM Konin

Kontynuuj czytanie

Region

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP pojawili się w szkole

Opublikowano

dnia

Dodane przez

Dnia 07.12.2022 r. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole mł. kpt. Katarzyna Wojciechowska oraz kpt. Marcin Chodkowski uczestniczyli w spotkaniu  z uczniami IV klas Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Kościelcu. Celem spotkania było przedstawienie przyszłym absolwentom możliwość rozwoju i realizacji zawodowej w służbach mundurowych, ścieżki kariery zawodowej, wymagań zdrowotnych oraz niebezpieczeństw zawiązanych z pełnieniem służby.

Opracowanie: mł. kpt. Katarzyna Wojciechowska

Zdjęcia: kpt. Marcin Chodkowski

Kontynuuj czytanie

Region

Szkoły z mniejszych miejscowości dostaną wyższe subwencje

Opublikowano

dnia

Dodane przez

Według projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort edukacji subwencja oświatowa w 2023 r. będzie w większym stopniu premiować szkoły w mniejszych miejscowościach – informuje Prawo.pl. Jak podaje Prawo.pl, projekt rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki zakłada podniesienie kwot subwencji dla szkół z mniej zamożnych miejscowości. Serwis przytacza uzasadnienie resortu, zgodnie z którym celem tej zmiany jest dalsze wzmocnienie wsparcia szkół w zależności od zamożności samorządu i wielkości szkoły.

MEiN wyjaśnia, informuje serwis, że pomoc będzie wówczas lepiej rozdzielona, bo obecnie duże wsparcie w subwencji oświatowej jest kierowane do szkół położonych na terenach wiejskich i w miastach do 5 tys. mieszkańców. Położenie szkoły na terenie wiejskim czy w małym mieście nie musi oznaczać, że jest to mała szkoła – tłumaczy resort. Teraz tzw. waga wiejska ma być powiązana z tzw. wskaźnikiem zamożności jednostek samorządu terytorialnego, ustalanym na podstawie dochodów podatkowych i wskaźnika określającego wielkość szkoły dla dzieci i młodzieży.

Prawo.pl zauważa, że takim zmianom sprzeciwiają się samorządowcy z organizacji zrzeszających większe ośrodki.

„Podnoszenie tej wagi to bardzo zły krok i dlatego postulujemy o odstąpienie od tego. To jest zły kierunek. Jasne, że trzeba dążyć do standaryzacji oświaty w samorządach, ale to nie jest tak, że mamy do czynienia tylko i wyłącznie z super bogatymi miastami i super biednymi gminami wiejskimi. To nie jest prawda i taki podział nie powinien mieć miejsca – podkreśla, cytowany przez Prawo.pl, Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. – Wydaje mi się, że powinniśmy znaleźć jakiś mechanizm rekompensujący samorządom ewentualne straty wynikające z tego mechanizmu” – podsumowuje.

Źródło informacji: PAP

Kontynuuj czytanie

Polecane