Connect with us

Region

170. Rocznica powstania Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu Starym

Opublikowano

dnia

W dniu 29 września 1852 roku do Lichenia z lasu grąblińskiego, w uroczystej procesji, został przyniesiony Łaskami Słynący Obraz Matki Bożej. Jest to symboliczna data przyjmowana za dzień powstania Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. Dziś w licheńskiej bazylice podczas Mszy św. o godz.10.00 wspominano to wydarzenie.

Eucharystii przewodniczył ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium. W słowie skierowanym do wiernych powiedział, że początek tego świętego miejsca związany jest z przesłaniem Maryi mówiącym o tym, aby każdy pielgrzym, który stanie na tej ziemi, usłyszał Ewangelię Jezusa Chrystusa. – „Czym jest sanktuarium? Gdy tu przybywamy, odkrywamy wyjątkowe miejsce spotkania człowieka z Bogiem. To miejsce, gdzie Bóg pochyla się nad losem człowieka, aby po raz kolejny przekonać go o Swojej dobroci i wielkości. To także miejsce wyciszenia serca, gdzie Bóg chce zasiać ziarno Swojego Słowa” – powiedział ks. Stankiewicz.

Ksiądz wicekustosz odniósł się także do dzisiejszej Ewangelii wg św. Łukasza, gdzie czytamy o losach bogacza i biednego Łazarza, który na ziemi cierpiał niedostatek, za to po śmierci znalazł ukojenie na łonie Abrahama:

Bóg w sanktuarium zaprasza nas do czuwania nad swoim życiem, abym nie żył tak, jak ewangeliczny bogacz, który nie liczył się z nikim, który był panem swojego istnienia. To słowo jest skierowane do nas. W tej Ewangelii Bóg pyta każdego z nas: jaki wybrałem styl swojego życia? ks. Adam Stankiewicz MIC

Zdaniem ks. Stankiewicza, Bóg dziś zaprasza nas do zrobienia rachunku sumienia, abyśmy weszli w ciszę swojego serca i usłyszeli Jego głos. – „Licheńskie sanktuarium niesie wyjątkowe przesłanie – jest to miejsce, gdzie czcimy Boga. Gdy wpatrujemy się w Cudowny Obraz, widzimy Maryję zasłuchaną w Boże Słowa, ale także w modlitwy pielgrzymów, którzy tutaj przybywają”.

Dalej marianin zwrócił uwagę na dwa ważne aspekty, które powinny stanowić istotę naszego chrześcijańskiego życia. Po pierwsze na krzyż, który był obecny w życiu Maryi. – „Czy jest on obecny w życiu każdego z nas? Co jest naszym krzyżem? Odpowiedź jest prosta – to każda życiowa trudność, przed którą musimy stanąć i z którą musimy się zmierzyć. Maryja nas uczy przyjmować krzyż w cichości serca” – mówił.

Po drugie cierpienie. – „Gdy patrzymy na bolesny wizerunek Maryi widzimy, że Ona cierpi, bo Jej niewinny Syn został skazany na śmierć. A ci, którzy stoją pod krzyżem, odrzucają świadomie miłość Jej Syna. Ale Maryja cierpi także, gdy patrzy nas, na styl naszego życia, jaki obraliśmy. Bo w ten sposób odchodzimy od Chrystusa – gdy chcemy żyć na własną rękę narażamy się na zgubę i potępienie” – kontynuował ks. Stankiewicz.

Kończąc rozważania, kapłan zachęcał do dziękowania Bogu za licheńskie sanktuarium, że Bóg pozwala nam tutaj duchowo odpocząć, ale także doświadczyć macierzyńskiej bliskości Maryi. – „Dziękujemy za każda łaskę, którą tutaj Maryja wyprasza pielgrzymom. Ale prośmy także, abyśmy byli zasłuchani w Jej matczyne słowo, abyśmy zrobili wszystko, cokolwiek Jej Syn powie. Pozwólmy się jej prowadzić, a ona zaprowadzi nas do Jezusa”.

Źródło: Licheń

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Konin: Poznaj wodór bez tajemnic!

Opublikowano

dnia

Dodane przez

Technologia wodorowa już niedługo uczyni naszą planetę bardziej zieloną, ale zanim to nastąpi, już 5 i 6 maja 2023 roku na Placu Wolności, w godzinach 11: 00 – 19:00 o wszystkich zaletach wodoru dowiedzą się mieszkańcy Konina!

Wszystko za sprawą Roadshow, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, które obejmuje łącznie 4 lokalizacje. Inicjatywa jest sposobem na zwiększenie świadomości społeczeństwa o tym, jak wodór skutecznie może zrewolucjonizować praktycznie każdy sektor współczesnej gospodarki. Wydarzenie z pewnością będzie gratką dla młodych ludzi, którzy właśnie w tym momencie stoją przed wyborem swojej ścieżki zawodowej.

Wodorowe miasteczko to stworzona z interaktywnych stref przestrzeń edukacyjna, w której mieszkańcy Konina na własne oczy będą mogli zobaczyć nowinki technologiczne, takie jak roboty i generatory prądu na wodór czy Toyotę Mirai – samochód elektryczny zasilany wodorem. Całość imprezy dopełnią liczne zabawy, konkursy z nagrodami i atrakcje dla najmłodszych, którzy zaznajomią się z technologią wodorową poprzez aktywne branie udziału w przeprowadzaniu eksperymentów naukowych czy podczas wciągających rozmów z niezastąpionym Profesorem Wodorem.

Okazuje się, że teraz nie trzeba jeździć na targi branżowe czy konferencje naukowe, żeby posiąść wiedzę, którą mają specjaliści! Udział w projekcie edukacyjnym Roadshow jest zupełnie darmowy, a co za tym idzie pozwoli każdemu na poznanie fenomenu wodoru i jego szerokiego zastosowania. Co ciekawe, na miejscu imprezy nie zabraknie stoisk partnerskich, wciągających prelekcji, a także spotkań z osobami, które wykorzystują technologię wodorową w swojej codziennej pracy.  Organizatorzy Roadshow stworzyli także możliwość zwiedzania wodorowego miasteczka z przewodnikiem – żywiołowym i nieco zakręconym Profesorem Wodorem, który z chęcią opowie zarejestrowanym wcześniej grupom o zeroemisyjnych źródłach energii! Aby się zgłosić, wystarczy wybrać termin z kalendarza: https://forms.gle/Y2uPYdWMv6GFmV5A9

Brzmi ciekawie? Więcej informacji na temat przedsięwzięcia znajduje się na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych:

https://poznajwodor.pl/
https://www.facebook.com/PoznajWodor
https://www.instagram.com/poznajwodor
https://twitter.com/PoznajWodor

Źródło informacji: UM Konin

Kontynuuj czytanie

Region

Dopłaty do pszenicy oraz nawozów

Opublikowano

dnia

Dodane przez

– KPRM informuje:

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wraz z uchwałą w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej programów pomocy producentom rolnym, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z zakłóceniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy – dokumenty przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Rząd uruchomi pomoc dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę. Chodzi o rolników, którzy sprzedali lub sprzedadzą pszenicę w terminie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2023 r. Wsparcie dotyczyć będzie także producentów rolnych, którzy zakupili nawozy mineralne inne niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, w terminie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. Oba programy wymagać będą zgody Komisji Europejskiej.

Pomoc dla producentów pszenicy

– Efektywna cena tony pszenicy osiągnie ok. 1400 zł.

– Pomoc dla rolników, którzy będą posiadać faktury sprzedaży pszenicy w terminie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2023 r. wyniesie iloczyn stawki 2200zł/ha i powierzchni upraw pszenicy: objętej wsparciem bezpośrednim za 2022 rok i pomniejszonej o powierzchnię upraw, do której już udzielono pomoc; stanowiącej iloraz liczby ton pszenicy wynikającej z faktur VAT, potwierdzających sprzedaż pszenicy i średniego plonu dla Polski, czyli 5,5 tony.

Przykładowo, rolnik który otrzymał płatności bezpośrednie za 2022 r. do 10 ha pszenicy i sprzedał lub sprzeda w terminie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2023 r. np. 42 tony pszenicy, otrzyma 16 800 zł.

Wsparcie przeznaczone będzie dla rolników, którzy posiadają gospodarstwo do 300 ha.

Program dopłat do nawozów

– Wsparcie przeznaczone będzie dla rolników, którzy w okresie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. zakupili nawozy mineralne inne niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez.

– Pomoc przeznaczona będzie dla rolników, którzy posiadają gospodarstwo do 300 ha i złożyli w 2023 r. wniosek o płatności bezpośrednie.

Wysokość pomocy to iloczyn: deklarowanej we wniosku o płatność bezpośrednią powierzchni upraw i stawki pomocy; liczby zakupionych ton nawozów i różnicy ceny zapłaconej przez rolnika i średniej z okresu 16 maja 2021 r. – 31 marca 2022 r.

Stawka pomocy będzie zróżnicowana: 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych; 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych.

Powyższe programy będą wymagać notyfikacji Komisji Europejskiej.

Źródło: PAP

Kontynuuj czytanie

Polecane