Connect with us

Koło

Pożar domu jednorodzinnego – nie żyje 5-latka 

Opublikowano

dnia

Zdjęcie przedstawia spalony budynek mieszkalny

07 maja 2022 r. o godzinie 01:23 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kole wpłynęło zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Koło przy ul. Dojazdowej. Ze zgłoszenia wynikało, że jedna osoba znajduje się w budynku objętym pożarem.  

Dyżurny SKKP do zdarzenia zadysponował cztery zastępy z JRG Koło oraz jednostki OSP z Koło nad Wartą oraz Wrząca Wielka. Po dojeździe zastępów straży pożarnej ustalono, że pali się budynek jednorodzinny parterowy. Jedna osoba przebywająca w budynku opuściła go przed przybyciem JOP. Podczas rozpoznania ustalono, że pożarem objęta jest część mieszkalna obiektu, ogień wychodzi przez okna na zewnątrz budynku, w budynku  w jednym z pomieszczeń znajduje się dziecko.

Strażacy zabezpieczeni w ODO podali dwa prądy wody w natarciu przez okna, z trzecim prądem wody ratownicy weszli do budynku przez główne wejście. Pożar ugaszono. Podczas  przeszukiwania pomieszczeń w jednym z nich strażacy zlokalizowali zwęglone ciało dziecka. Strażacy udzielili KPP osobie poszkodowanej, która opuściła budynek przed przybyciem straży pożarnej. Przybyłemu na miejsce zespołowi ratownictwa medycznego po przebadaniu osoba poszkodowana odmówiła transportu do szpitala. Przy  pomocy wentylatora przewietrzono cały budynek. Obiekt sprawdzono przy pomocy kamery termowizyjnej na obecność zarzewi ognia i podwyższonej temperatury. Kamera termowizyjna nie wskazała zagrożenia. Działania zakończono. Na miejscu pozostała Policja, która prowadzi swoje czynności.

W działaniach brało udział 22 strażaków  przez 3 godziny i 14 minut.

Tekst: asp.  Andrzej Brzoski

Zdjęcie: ARCHIWUM KP PSP KOŁO

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koło

Pożar mieszkania w Kole przy ul. Poniatowskiego

Opublikowano

dnia

Dodane przez

14 kwietnia 2023r. o godzinie 17:11 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole przyjęło zgłoszenie o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym w miejscowości Koło przy ul. Poniatowskiego. Dyżurny do działań zadysponował strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kole oraz druhów z OSP Koło nad Wartą. W wyniku rozpoznania KDR ustalił, że pali się  mieszkanie na parterze w budynku wielorodzinnym, brak osób poszkodowanych. Ratownicy w sprzęcie ODO z linią gaśniczą weszli do mieszkania podali 1 prąd wody w natarciu na palące się wyposażenie pokoju. Pożar ugaszono. Przy pomocy wentylatora oddymiono i przewietrzono wszystkie pomieszczenia w budynku. Cały budynek przeszukano pod kątem obecności osób trzecich. Ratownicy z pomieszczenia objętego pożarem wynieśli nadpalone wyposażenie i przelali je wodą. Przy pomocy kamery termowizyjnej oraz detektora wielogazowego sprawdzono wszystkie pomieszczenia w budynku, urządzenia pomiarowe nie wskazały żadnego zagrożenia. Działania Straży Pożarnej zakończono.

Działania ratownicze prowadziło 15 strażaków przez 1 godzinę i 29 minut.

Opracowanie: mł. asp. Krzysztof Walczak

Zdjęcie:  Archiwum KP PSP Koło.

Kontynuuj czytanie

Koło

104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Opublikowano

dnia

Dodane przez

27 grudnia 2022 roku obchodzimy 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda ustanowił 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Wielkopolski zryw wolnościowy

Najważniejszym wydarzeniem w Wielkopolsce w latach walk o odzyskanie niepodległości było powstanie zbrojne zwane wielkopolskim (1918-1919). Do walki przygotowywano się od dłuższego czasu, czekając na dogodny moment. Osłabienie militarne i polityczne Królestwa Pruskiego po I wojnie światowej spowodowało wzrost napięcia między ludnością polską i niemiecką. W dniu 26 grudnia do Poznania przybył, w roli dyplomaty państwa polskiego, Ignacy Jan Paderewski, co spowodowało protesty niemieckie. Jego przemówienie z okna hotelowego do polskich mieszkańców miasta oraz dwudniowe manifestacje po obu stronach konfliktu wywołały walkę zbrojną. Pierwszy strzał padł 27 grudnia około godz. 17:00, zapoczątkowując walki, które szybko doprowadziły do wyzwolenia Poznania, a następnie prawie całej Prowincji Poznańskiej. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze.

Źródło: Krzysztof Witkowski/Facebook

Kontynuuj czytanie

Polecane