Connect with us

Koło

Bezpieczny sezon motocyklowy w Kole

Opublikowano

dnia

Okres wiosenny wiąże się z rozpoczęciem sezonu motocyklowego. Jednoślady to częsta pasja młodzieży. Bywa ona jednak niebezpieczna. Policjanci wraz z przedstawicielem policyjnego klubu motocyklowego “International Police Motor Corporation” po raz kolejny spotkali się z uczniami szkół średnich, by przestrzec ich przed zagrożeniami oraz wskazać właściwe zachowania w ruchu drogowym.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji kolskiej jednostki wraz z wiceprezydentem kolskiego klubu motocyklowego odwiedzili młodzież z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych w Kole. Funkcjonariusze mówili o przepisach i zasadach ruchu drogowego w kontekście kierowania motocyklem. Zaakcentowali iż motocyklista jest szczególnym uczestnikiem dróg. Wiąże się to z ponadprzeciętną odpowiedzialnością, bowiem motocykl potrafi rozwijając duże prędkości, lecz niemal w żaden sposób nie chroni kierującego. Policjanci szczególny nacisk położyli na rozsądne i odpowiedzialne zachowania ze strony motocyklistów. Wskazali, że posiadanie prawa jazdy nie jest tożsame z umiejętnościami, a doświadczenia nabywa się przez lata praktyki. Nader istotna jest tu rozwaga, zdrowy rozsądek oraz stosowanie się do przepisów drogowym. Podkreślili, iż brak wyobraźni w przypadku kierującego jednośladem może skończyć się tragicznie.

Obecny na spotkaniu, wiceprezydent klubu motocyklowego “International Police Motor Corporation”, Pan Stanisław Graczyk, który od wielu lat współpracuje z Policją opowiedział młodym ludziom o swojej pasji motocyklowej. Zwrócił uczniom uwagę, iż bardzo ważny jest właściwy ubiór motocyklisty, który powinien zapewnić maksymalną ochronę podczas upadku. Brak takiej specjalistycznej odzieży zwykle wiąże się z poważnymi obrażeniami ciała kierującego motorem. Rozmówca podzielił się swym własnym doświadczeniem kiedy to był uczestnikiem wypadku. Wykazał, że ubiór ochronny, który wówczas posiadał ocalił mu życie.

Źródło: Policja

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koło

Pożar mieszkania w Kole przy ul. Poniatowskiego

Opublikowano

dnia

Dodane przez

14 kwietnia 2023r. o godzinie 17:11 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole przyjęło zgłoszenie o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym w miejscowości Koło przy ul. Poniatowskiego. Dyżurny do działań zadysponował strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kole oraz druhów z OSP Koło nad Wartą. W wyniku rozpoznania KDR ustalił, że pali się  mieszkanie na parterze w budynku wielorodzinnym, brak osób poszkodowanych. Ratownicy w sprzęcie ODO z linią gaśniczą weszli do mieszkania podali 1 prąd wody w natarciu na palące się wyposażenie pokoju. Pożar ugaszono. Przy pomocy wentylatora oddymiono i przewietrzono wszystkie pomieszczenia w budynku. Cały budynek przeszukano pod kątem obecności osób trzecich. Ratownicy z pomieszczenia objętego pożarem wynieśli nadpalone wyposażenie i przelali je wodą. Przy pomocy kamery termowizyjnej oraz detektora wielogazowego sprawdzono wszystkie pomieszczenia w budynku, urządzenia pomiarowe nie wskazały żadnego zagrożenia. Działania Straży Pożarnej zakończono.

Działania ratownicze prowadziło 15 strażaków przez 1 godzinę i 29 minut.

Opracowanie: mł. asp. Krzysztof Walczak

Zdjęcie:  Archiwum KP PSP Koło.

Kontynuuj czytanie

Koło

104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Opublikowano

dnia

Dodane przez

27 grudnia 2022 roku obchodzimy 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda ustanowił 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Wielkopolski zryw wolnościowy

Najważniejszym wydarzeniem w Wielkopolsce w latach walk o odzyskanie niepodległości było powstanie zbrojne zwane wielkopolskim (1918-1919). Do walki przygotowywano się od dłuższego czasu, czekając na dogodny moment. Osłabienie militarne i polityczne Królestwa Pruskiego po I wojnie światowej spowodowało wzrost napięcia między ludnością polską i niemiecką. W dniu 26 grudnia do Poznania przybył, w roli dyplomaty państwa polskiego, Ignacy Jan Paderewski, co spowodowało protesty niemieckie. Jego przemówienie z okna hotelowego do polskich mieszkańców miasta oraz dwudniowe manifestacje po obu stronach konfliktu wywołały walkę zbrojną. Pierwszy strzał padł 27 grudnia około godz. 17:00, zapoczątkowując walki, które szybko doprowadziły do wyzwolenia Poznania, a następnie prawie całej Prowincji Poznańskiej. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze.

Źródło: Krzysztof Witkowski/Facebook

Kontynuuj czytanie

Polecane