Connect with us

Koło

Nowe miejsce na randki w Kole

Opublikowano

dnia

Koło: Skwer Wolności został uroczyście otwarty

Choć od kilku dni Skwer Wolności tętni życiem, do hamaków ustawia się kolejka a fontanny zmoczyły już niejedno szczęśliwe z tego powodu dziecko, dn. 2 maja nastąpiło oficjalne otwarcie Skweru Wolności wyrażone symbolicznym przecięciem wstęgi.

Stworzenie nowego miejsca do rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców było jednym z większych projektów realizowanych przez Urząd Miejski w Kole. Przed nami kolejne zadanie – rewitalizacja Parku 600-lecia, na przeprowadzenie której miasto zabiega o środki zewnętrzne w kwocie 9 mln zł.

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji zostały przeprowadzone roboty budowlane: wykonanie układu komunikacyjnego, obiektów małej architektury takich jak fontanna, ławki, podest, hamaki, stoliki i kosze, wykonanie pomieszczenia technicznego dla potrzeb fontanny, również towarzyszącej infrastruktury technicznej oraz nasadzenia roślin i założenie nowych trawników.

  • W bliskości zabytkowego budynku “jedynki”, skwer rekreacyjny, dostosowany do niego wizualnie, powinien stać się naszym ulubionym miejscem wypoczynku i rekreacji, budowa takich miejsc jest bardzo ważna, w mojej ocenie jest to cenna inicjatywa i mam nadzieję, że uda się pozyskać środki zewnętrzne na rewitalizację Parku 600-lecia, który otworzy jeszcze większe możliwości dla mieszkańców – powiedział Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski apelując jednocześnie do użytkowników o poszanowanie wspólnego dobra. – Choć na wniosek burmistrza, kropkę nad i postawiła Rada Miejska Koła, przekazując środki na budowę tego skweru – powiedział radny Mariusz Hanefeld, dodając, że działania samorządu nie zamykają się tylko na budowaniu dróg czy ulic, gdyż równie ważne jest tworzenie miejsc do wypoczynku. Z kolei projektant przestrzeni, pełniący nadzór nad przebiegiem prac Jarosław Piórkowski przyznał, że cieszy się, iż firma KERRIA Piórkowski sp.j. poddała ten ważny, historyczny obszar rewitalizacji, podziękował za dobrą współpracę z samorządem i wyraził nadzieję, że tworzenie podobnych przestrzeni w mieście stworzy atmosferę, dzięki której młodzież chętniej pozostanie w Kole.

Fontanny warto zobaczyć po zapadnięciu zmroku, wtedy efekt wizualny potęgują kolorowe światła.

Źródło informacji: Koło

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koło

Pożar mieszkania w Kole przy ul. Poniatowskiego

Opublikowano

dnia

Dodane przez

14 kwietnia 2023r. o godzinie 17:11 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole przyjęło zgłoszenie o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym w miejscowości Koło przy ul. Poniatowskiego. Dyżurny do działań zadysponował strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kole oraz druhów z OSP Koło nad Wartą. W wyniku rozpoznania KDR ustalił, że pali się  mieszkanie na parterze w budynku wielorodzinnym, brak osób poszkodowanych. Ratownicy w sprzęcie ODO z linią gaśniczą weszli do mieszkania podali 1 prąd wody w natarciu na palące się wyposażenie pokoju. Pożar ugaszono. Przy pomocy wentylatora oddymiono i przewietrzono wszystkie pomieszczenia w budynku. Cały budynek przeszukano pod kątem obecności osób trzecich. Ratownicy z pomieszczenia objętego pożarem wynieśli nadpalone wyposażenie i przelali je wodą. Przy pomocy kamery termowizyjnej oraz detektora wielogazowego sprawdzono wszystkie pomieszczenia w budynku, urządzenia pomiarowe nie wskazały żadnego zagrożenia. Działania Straży Pożarnej zakończono.

Działania ratownicze prowadziło 15 strażaków przez 1 godzinę i 29 minut.

Opracowanie: mł. asp. Krzysztof Walczak

Zdjęcie:  Archiwum KP PSP Koło.

Kontynuuj czytanie

Koło

104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Opublikowano

dnia

Dodane przez

27 grudnia 2022 roku obchodzimy 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda ustanowił 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Wielkopolski zryw wolnościowy

Najważniejszym wydarzeniem w Wielkopolsce w latach walk o odzyskanie niepodległości było powstanie zbrojne zwane wielkopolskim (1918-1919). Do walki przygotowywano się od dłuższego czasu, czekając na dogodny moment. Osłabienie militarne i polityczne Królestwa Pruskiego po I wojnie światowej spowodowało wzrost napięcia między ludnością polską i niemiecką. W dniu 26 grudnia do Poznania przybył, w roli dyplomaty państwa polskiego, Ignacy Jan Paderewski, co spowodowało protesty niemieckie. Jego przemówienie z okna hotelowego do polskich mieszkańców miasta oraz dwudniowe manifestacje po obu stronach konfliktu wywołały walkę zbrojną. Pierwszy strzał padł 27 grudnia około godz. 17:00, zapoczątkowując walki, które szybko doprowadziły do wyzwolenia Poznania, a następnie prawie całej Prowincji Poznańskiej. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze.

Źródło: Krzysztof Witkowski/Facebook

Kontynuuj czytanie

Polecane