Connect with us

Koło

Pożar budynku mieszkalnego w Kole

Opublikowano

dnia

31 stycznia 2022 r. o godzinie 23:24 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kole wpłynęło zgłoszenie z WCPR o pożarze budynku mieszkalnego  w Kole na ulicy Nowy Rynek.  Dyżurny SKKP do zdarzenia zadysponował zastępy z JRG Koło, OSP Koło nad Wartą i OSP Ruszków Pierwszy. Po dojeździe zastępów straży pożarnej  ustalono, że  pożarem objęte jest mieszkanie na poddaszu budynku.

Strażacy zabezpieczyli i oświetlili teren działań.  Ratownicy ubrani w sprzęt ODO podali dwa  prądy wody w natarciu na palące się mieszkania oraz jeden  prąd wody w obronie poszycia dachu. Jednocześnie z działaniami gaśniczymi prowadzono ewakuację trzech osób ( dwie z poddasza przy użyciu drabiny przystawnej oraz jednej osoby z parteru). Na polecenie KDR-a zadysponowano  Zespół Ratownictwa Medycznego  na miejsce zdarzenia.

ZRM po przebadaniu osób poszkodowanych stwierdził brak potrzeby hospitalizacji. Po stłumieniu pożaru prowadzono oddymianie przy pomocy wentylatora oddymiającego i przeszukano cały budynek. W trakcie przeszukania w mieszkaniu na poddaszu ratownicy znaleźli zwłoki dwóch osób: zwłoki kobiety i mężczyzny.

Podczas przeszukania pomieszczeń ratownicy odnaleźli psa, którego ewakuowali i przekazali właścicielowi. Z podnośnika hydraulicznego strażacy dokonali rozbiórki dachówki w celu dogaszenia nadpalonej krokwi. Jednocześnie przy użyciu pilarki łańcuchowej prowadzono działania rozbiórkowe wewnątrz obiektu – wyniesiono nadpalone elementy budynku i przelano wodą. Pożar ugaszono. Po oddymieniu i przewietrzeniu wszystkich pomieszczeń miernikiem wielogazowym sprawdzono cały budynek pod kątem obecności tlenku węgla.

 Na miejsce zdarzenia przybyli przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, którzy po oględzinach budynku wyłączyli obiekt z użytkowania. Ratownicy sprawdzili przyległy budynek pod kątem występowania tlenku węgla – w mieszkaniu na parterze  przyległym do budynku, w którym wystąpił pożar miernik wskazał obecność tlenku węgla –  w pozostałych mieszkaniach brak obecności CO, parametry powietrza w normie. Ze względu na obecność tlenku węgla z mieszkania ewakuowano 1 osobę, która odmówiła udzielenia KPP przez strażaków.

Na miejsce akcji  przybyła Z-ca Prokuratora Rejonowego w Kole oraz przedstawiciel MCZK. Działania zakończono.

W działaniach brało udział 22 strażaków  przez 3 godziny i 34 minuty.

Tekst: mł. kpt. Marcin Chodkowski

Zdjęcie: ARCHIWUM KP PSP KOŁO

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koło

104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Opublikowano

dnia

Dodane przez

27 grudnia 2022 roku obchodzimy 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda ustanowił 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Wielkopolski zryw wolnościowy

Najważniejszym wydarzeniem w Wielkopolsce w latach walk o odzyskanie niepodległości było powstanie zbrojne zwane wielkopolskim (1918-1919). Do walki przygotowywano się od dłuższego czasu, czekając na dogodny moment. Osłabienie militarne i polityczne Królestwa Pruskiego po I wojnie światowej spowodowało wzrost napięcia między ludnością polską i niemiecką. W dniu 26 grudnia do Poznania przybył, w roli dyplomaty państwa polskiego, Ignacy Jan Paderewski, co spowodowało protesty niemieckie. Jego przemówienie z okna hotelowego do polskich mieszkańców miasta oraz dwudniowe manifestacje po obu stronach konfliktu wywołały walkę zbrojną. Pierwszy strzał padł 27 grudnia około godz. 17:00, zapoczątkowując walki, które szybko doprowadziły do wyzwolenia Poznania, a następnie prawie całej Prowincji Poznańskiej. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze.

Źródło: Krzysztof Witkowski/Facebook

Kontynuuj czytanie

Koło

Ukazał się kolejny folder o zabytkach Miasta Koło. Tym razem o tym

Opublikowano

dnia

Dodane przez

Ukazał się, kolejny z serii bezpłatnych folderów o zabytkach Miasto Koło. Tym razem o Ratuszu 🏛🏫
Serdecznie zapraszam do lektury. 🙂
Jak zawsze, dostępny jest, w budynkach Urzędu Miejskiego, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole.

Krzysztof Witkowski/Facebook

Kontynuuj czytanie

Koło

Burmistrz Koła wręczył seniorom opaski

Opublikowano

dnia

Dodane przez

Dzisiaj miałem przyjemność wręczyć kolejnej grupie zakwalifikowanych kolskich seniorów opaski do teleopieki. Monitorują one stan zdrowia oraz pozwalają na szybkie wezwanie pomocy ❤
W przyszłym roku będą kolejne.
Miasto Koło zakupiło 60 zestawów, dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu państwa, z funduszu przeciwdziałania COVID-19, Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” Moduł II na rok 2022. Zamówienie zrealizowane zostało z funduszu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej .
Program realizowało Miasto Koło oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kole

Krzysztof Witkowski/Facebook
Źródło: Krzysztof Witkowski/Facebook

Kontynuuj czytanie

Polecane