Connect with us

Koło

Pojawiło się na Skwerze Wolności w Kole. Z tej okazji

Opublikowano

dnia

Drzewo przyjaźni na Skwerze Wolności

Gośćmi szczególnymi uroczystej Sesji Rady Miejskiej Koła związanej z 660. rocznicą lokacji naszego grodu, byli reprezentanci miasta partnerskiego Reinbek burmistrz Björn Warmer, członek Komitetu Partnerstwa Miast i Przewodnicząca KulturWerkStadt Reinbek Sabina Ramonat oraz członek Rady Doradczej ds. Seniorów Barbara Neumann. Delegacja przybyła do Koła na zaproszenie Burmistrza i Rady Miejskiej, by pogłębiać przyjazne relacje między miastami.

Ograniczenia związane z pandemią zakłóciły wymiany partnerskie. Teraz jednak pora przywrócić dawne zwyczaje i podtrzymywać relacje wynikające z zawartych umów o partnerstwie. Jubileusz lokacji Koła był ważnym powodem, by zaprosić gości z zaprzyjaźnionych miast. W związku z sytuacją w ojczyźnie, na nasze obchody nie przybyła delegacja z ukraińskiego Ładyżyn.

W krótkim programie wizyty znalazło się zwiedzanie spółek – Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej. Goście byli pod dużym wrażeniem funkcjonowania zakładów i przebiegu inwestycji. Zarówno budowa oczyszczalni jak i kolskiej geotermii wywołały długie dyskusje na temat nowoczesności i rozwoju naszego miasta.

Na Skwerze Wolności wkopane zostało drzewo przyjaźni – upamiętniające 660. rocznicę lokacji Koła przez króla Kazimierza Wielkiego. To jedyny w Kole platan klonolistny. Taki sam, jako symbol przyjaźni między społecznościami, rośnie w Reinbek. Po relaksie w cieniu drzew na skwerze goście czytali poezję naszej noblistki Wisławy Szymborskiej nawiązując tym gestem do wieczoru literackiego z polską poezją, jaki miał miejsce 3 lata temu w Reinbek. Pobyt w plenerze zakończyło pamiątkowe zdjęcie pod pierwszym kolskim drzewkiem przyjaźni, zasadzonym m.in. przez ówczesnego burmistrza Jerzego Przybylskiego (dziś zasłużonego dla miasta) przed dawną siedzibą urzędu, czyli na dzisiejszym Placu Niepodległości.

Źródło: Miasto Koło/Facebook

Miasto Koło/Facebook
Miasto Koło/Facebook
Miasto Koło/Facebook
Miasto Koło/Facebook

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koło

Pożar mieszkania w Kole przy ul. Poniatowskiego

Opublikowano

dnia

Dodane przez

14 kwietnia 2023r. o godzinie 17:11 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole przyjęło zgłoszenie o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym w miejscowości Koło przy ul. Poniatowskiego. Dyżurny do działań zadysponował strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kole oraz druhów z OSP Koło nad Wartą. W wyniku rozpoznania KDR ustalił, że pali się  mieszkanie na parterze w budynku wielorodzinnym, brak osób poszkodowanych. Ratownicy w sprzęcie ODO z linią gaśniczą weszli do mieszkania podali 1 prąd wody w natarciu na palące się wyposażenie pokoju. Pożar ugaszono. Przy pomocy wentylatora oddymiono i przewietrzono wszystkie pomieszczenia w budynku. Cały budynek przeszukano pod kątem obecności osób trzecich. Ratownicy z pomieszczenia objętego pożarem wynieśli nadpalone wyposażenie i przelali je wodą. Przy pomocy kamery termowizyjnej oraz detektora wielogazowego sprawdzono wszystkie pomieszczenia w budynku, urządzenia pomiarowe nie wskazały żadnego zagrożenia. Działania Straży Pożarnej zakończono.

Działania ratownicze prowadziło 15 strażaków przez 1 godzinę i 29 minut.

Opracowanie: mł. asp. Krzysztof Walczak

Zdjęcie:  Archiwum KP PSP Koło.

Kontynuuj czytanie

Koło

104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Opublikowano

dnia

Dodane przez

27 grudnia 2022 roku obchodzimy 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda ustanowił 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Wielkopolski zryw wolnościowy

Najważniejszym wydarzeniem w Wielkopolsce w latach walk o odzyskanie niepodległości było powstanie zbrojne zwane wielkopolskim (1918-1919). Do walki przygotowywano się od dłuższego czasu, czekając na dogodny moment. Osłabienie militarne i polityczne Królestwa Pruskiego po I wojnie światowej spowodowało wzrost napięcia między ludnością polską i niemiecką. W dniu 26 grudnia do Poznania przybył, w roli dyplomaty państwa polskiego, Ignacy Jan Paderewski, co spowodowało protesty niemieckie. Jego przemówienie z okna hotelowego do polskich mieszkańców miasta oraz dwudniowe manifestacje po obu stronach konfliktu wywołały walkę zbrojną. Pierwszy strzał padł 27 grudnia około godz. 17:00, zapoczątkowując walki, które szybko doprowadziły do wyzwolenia Poznania, a następnie prawie całej Prowincji Poznańskiej. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze.

Źródło: Krzysztof Witkowski/Facebook

Kontynuuj czytanie

Polecane