Connect with us

Region

Nietrzeźwi kierowcy nie odpuszczają

Opublikowano

dnia

W miniony weekend policjanci z Koła oraz powiatu kolskiego zatrzymali osiem osób, które zdecydowało się kierować pojazdem mechanicznym lub rowerem „po kieliszku”. Niechlubny rekordzista miał ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie. Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg, aby nie wsiadali „za kółko” bądź na rower pod wpływem alkoholu, gdyż swoim zachowaniem narażają siebie i innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia.

Pierwszy z kierowców został zatrzymany do kontroli drogowej w piątek po godz. 15:40 w miejscowości Dąbie. 44-letni mieszkaniec gminy Dąbie kierował dostawczym Fordem mając przeszło 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Także w piątek po godz. 17:00 na ul. Bogumiła w Kole funkcjonariusze Ruchu Drogowego kolskiej komendy zatrzymali młodego rowerzystę, który znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Po zbadaniu stanu trzeźwości 29-letniego mieszkańca Koła okazało się, że miał on w organizmie przeszło 0,3 promila alkoholu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 1000 złotych.

W sobotę 26 marca 2022 roku funkcjonariusze Rewiru Dzielnicowych w Grzegorzewie zatrzymali do kontroli drogowej 31-latka, który kierował osobowym Oplem. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości mężczyzny okazało się, że kierował on pojazdem po użyciu alkoholu. Mieszkaniec Grzegorzewa posiadał prawie 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Również w sobotę po godz. 23:00 w Rzuchowie policjanci z Posterunku Policji w Dąbiu zatrzymali 61-letniego mieszkańca Rzuchowa, który kierował osobowym Oplem będąc pod wpływem alkoholu. W przypadku tego mężczyzny na wyświetlaczu urządzenia pomiarowego pojawiło się przeszło 1,6 promila alkoholu.

Dzień później w godzinach porannych na ul. Bogumiła w Kole patrol Ruchu Drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 32-letnią mieszkankę gminy Miłosław, która również kierowała osobowym Oplem. Kobieta znajdowała się w stanie po użyciu alkoholu posiadając niecałe 0,5 alkoholu w wydychanym powietrzu.

Następnym kierującym, który w niedzielę pod wpływem alkoholu wsiadł na rower okazał się 48-letni mieszkaniec Koła, który po godz. 8:00 został zatrzymany na ul. Toruńskiej w Kole przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego. Mężczyzna miał ponad 2,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Za popełnione wykroczenie rowerzysta został ukarany mandatem karnym w wysokości 2 500 złotych.

Kolejnym rowerzystą zatrzymanym w niedzielę był 54-letni mieszkaniec gm. Koło. Mężczyzna we Wrzącej Wielkiej jechał rowerem po drodze publicznej mając 2,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. 54-latek również został ukarany mandatem karnym w wysokości 2 500 złotych co widać poniżej

Ostatni z nietrzeźwych kierujących wpadł w ręce policjantów w Rzuchowie. 29-letni mieszkaniec Dąbia w niedzielę po godz. 18:00 wjechał do rowu dostawczym Oplem mając przeszło 2,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Funkcjonariusze zapowiadają wzmożone działania mające na celu eliminowanie z dróg nietrzeźwych kierujących. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu lub innego środka podobnie działającego do alkoholu każdego czeka wysoka grzywna, a sąd może ukarać sprawcę dodatkowo długotrwałym zakazem kierowania pojazdami, a także karą pozbawienia wolności do lat 2.

Na obrazku widzimy mandat karny.
Na obrazku widzimy mandat karny.

Źródło: KPP Koło

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

W Koninie ruszy program „Konińska Karta Mieszkańca”

Opublikowano

dnia

Dodane przez

Od nowego roku w Koninie ruszy program „Konińska Karta Mieszkańca” (KKM). Mieszkańcy uprawnieni do jej posiadania będą mogli posługiwać się kartą wirtualną za pomocą aplikacji w swoim smartfonie lub tradycyjnie przy użyciu karty plastikowej.

  • Wprowadzając kartę, chcemy wyróżnić naszych mieszkańców. Dać im pakiet korzyści wynikających z tego, że są stąd i dokładają się do funkcjonowania miasta. Nasz program ma poprawić jakość życia koninian i być czynnikiem wzmacniającym tożsamość lokalną – wyjaśniał pomysł wprowadzenia karty prezydent Piotr Korytkowski.

1 stycznia 2023 r. udostępniona zostanie strona internetowa www.konintumieszkam.pl. Obecnie trwają testy systemu. Wniosek o wydanie karty i przyznanie pakietów będzie można złożyć od 1 stycznia 2023 r. poprzez stronę internetową lub od 2 stycznia 2023 roku bezpośrednio w Punkcie Autoryzowanym przy ul. Dworcowej 6 (Centrum Obsługi Pasażera MZK w Koninie). Punkt Autoryzowany obsługiwać również będzie Partnerów Programu.

Konińską Kartę Mieszkańca będzie mogła otrzymać każda osoba pełnoletnia spełniająca przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • osoba zameldowana na pobyt stały w Koninie,
  • osoba zameldowana na pobyt czasowy w Koninie,
  • osoba rozliczająca podatek PIT w Urzędzie Skarbowym w Koninie, wskazując jako miejsce zamieszkania adres na terenie Konina.
    Osoba uprawniona będzie mogła wnioskować o wydanie karty w imieniu:
  • dzieci od 7. roku życia do ukończenia 18. roku życia lub dzieci od 7. roku życia do ukończenia 24. roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje,
  • dzieci od 7. roku życia bez ograniczenia wieku w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami pozostającymi pod opieką rodzica.

Dzieci do 6. roku życia korzystają z ulg i zniżek przypisanych do konta rodzica.
Konińska Karta Mieszkańca (KKM) 1 stycznia 2023 r. wchłonie obecne dwie karty: Konińską Kartę Seniora oraz Konińską Kartę Rodziny 3+. W nowej karcie staną się pakietami. Mieszkańcy będą mogli jednak korzystać z dotychczasowych Kart Seniora i Rodziny 3+ do maja 2023 r., co pozwoli na złożenie wniosków i wyrobienie KKM.

Wśród zadeklarowanych partnerów programu od 1 stycznia 2023 są: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie, Miejski Zakład Komunikacji w Koninie Sp. z o.o. (pakiet zniżek komunikacyjnych od 1 lutego 2023 r.), Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej S.A., Koniński Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury.

Szczegółowe informacje na www.konin.pl 

Źródło informacji: UM Konin

Kontynuuj czytanie

Region

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP pojawili się w szkole

Opublikowano

dnia

Dodane przez

Dnia 07.12.2022 r. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole mł. kpt. Katarzyna Wojciechowska oraz kpt. Marcin Chodkowski uczestniczyli w spotkaniu  z uczniami IV klas Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Kościelcu. Celem spotkania było przedstawienie przyszłym absolwentom możliwość rozwoju i realizacji zawodowej w służbach mundurowych, ścieżki kariery zawodowej, wymagań zdrowotnych oraz niebezpieczeństw zawiązanych z pełnieniem służby.

Opracowanie: mł. kpt. Katarzyna Wojciechowska

Zdjęcia: kpt. Marcin Chodkowski

Kontynuuj czytanie

Region

Szkoły z mniejszych miejscowości dostaną wyższe subwencje

Opublikowano

dnia

Dodane przez

Według projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort edukacji subwencja oświatowa w 2023 r. będzie w większym stopniu premiować szkoły w mniejszych miejscowościach – informuje Prawo.pl. Jak podaje Prawo.pl, projekt rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki zakłada podniesienie kwot subwencji dla szkół z mniej zamożnych miejscowości. Serwis przytacza uzasadnienie resortu, zgodnie z którym celem tej zmiany jest dalsze wzmocnienie wsparcia szkół w zależności od zamożności samorządu i wielkości szkoły.

MEiN wyjaśnia, informuje serwis, że pomoc będzie wówczas lepiej rozdzielona, bo obecnie duże wsparcie w subwencji oświatowej jest kierowane do szkół położonych na terenach wiejskich i w miastach do 5 tys. mieszkańców. Położenie szkoły na terenie wiejskim czy w małym mieście nie musi oznaczać, że jest to mała szkoła – tłumaczy resort. Teraz tzw. waga wiejska ma być powiązana z tzw. wskaźnikiem zamożności jednostek samorządu terytorialnego, ustalanym na podstawie dochodów podatkowych i wskaźnika określającego wielkość szkoły dla dzieci i młodzieży.

Prawo.pl zauważa, że takim zmianom sprzeciwiają się samorządowcy z organizacji zrzeszających większe ośrodki.

„Podnoszenie tej wagi to bardzo zły krok i dlatego postulujemy o odstąpienie od tego. To jest zły kierunek. Jasne, że trzeba dążyć do standaryzacji oświaty w samorządach, ale to nie jest tak, że mamy do czynienia tylko i wyłącznie z super bogatymi miastami i super biednymi gminami wiejskimi. To nie jest prawda i taki podział nie powinien mieć miejsca – podkreśla, cytowany przez Prawo.pl, Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. – Wydaje mi się, że powinniśmy znaleźć jakiś mechanizm rekompensujący samorządom ewentualne straty wynikające z tego mechanizmu” – podsumowuje.

Źródło informacji: PAP

Kontynuuj czytanie

Polecane