Connect with us

Region

Nietrzeźwi kierowcy nie odpuszczają

Opublikowano

dnia

W miniony weekend policjanci z Koła oraz powiatu kolskiego zatrzymali osiem osób, które zdecydowało się kierować pojazdem mechanicznym lub rowerem „po kieliszku”. Niechlubny rekordzista miał ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie. Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg, aby nie wsiadali „za kółko” bądź na rower pod wpływem alkoholu, gdyż swoim zachowaniem narażają siebie i innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia.

Pierwszy z kierowców został zatrzymany do kontroli drogowej w piątek po godz. 15:40 w miejscowości Dąbie. 44-letni mieszkaniec gminy Dąbie kierował dostawczym Fordem mając przeszło 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Także w piątek po godz. 17:00 na ul. Bogumiła w Kole funkcjonariusze Ruchu Drogowego kolskiej komendy zatrzymali młodego rowerzystę, który znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Po zbadaniu stanu trzeźwości 29-letniego mieszkańca Koła okazało się, że miał on w organizmie przeszło 0,3 promila alkoholu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 1000 złotych.

W sobotę 26 marca 2022 roku funkcjonariusze Rewiru Dzielnicowych w Grzegorzewie zatrzymali do kontroli drogowej 31-latka, który kierował osobowym Oplem. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości mężczyzny okazało się, że kierował on pojazdem po użyciu alkoholu. Mieszkaniec Grzegorzewa posiadał prawie 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Również w sobotę po godz. 23:00 w Rzuchowie policjanci z Posterunku Policji w Dąbiu zatrzymali 61-letniego mieszkańca Rzuchowa, który kierował osobowym Oplem będąc pod wpływem alkoholu. W przypadku tego mężczyzny na wyświetlaczu urządzenia pomiarowego pojawiło się przeszło 1,6 promila alkoholu.

Dzień później w godzinach porannych na ul. Bogumiła w Kole patrol Ruchu Drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 32-letnią mieszkankę gminy Miłosław, która również kierowała osobowym Oplem. Kobieta znajdowała się w stanie po użyciu alkoholu posiadając niecałe 0,5 alkoholu w wydychanym powietrzu.

Następnym kierującym, który w niedzielę pod wpływem alkoholu wsiadł na rower okazał się 48-letni mieszkaniec Koła, który po godz. 8:00 został zatrzymany na ul. Toruńskiej w Kole przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego. Mężczyzna miał ponad 2,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Za popełnione wykroczenie rowerzysta został ukarany mandatem karnym w wysokości 2 500 złotych.

Kolejnym rowerzystą zatrzymanym w niedzielę był 54-letni mieszkaniec gm. Koło. Mężczyzna we Wrzącej Wielkiej jechał rowerem po drodze publicznej mając 2,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. 54-latek również został ukarany mandatem karnym w wysokości 2 500 złotych co widać poniżej

Ostatni z nietrzeźwych kierujących wpadł w ręce policjantów w Rzuchowie. 29-letni mieszkaniec Dąbia w niedzielę po godz. 18:00 wjechał do rowu dostawczym Oplem mając przeszło 2,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Funkcjonariusze zapowiadają wzmożone działania mające na celu eliminowanie z dróg nietrzeźwych kierujących. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu lub innego środka podobnie działającego do alkoholu każdego czeka wysoka grzywna, a sąd może ukarać sprawcę dodatkowo długotrwałym zakazem kierowania pojazdami, a także karą pozbawienia wolności do lat 2.

Na obrazku widzimy mandat karny.
Na obrazku widzimy mandat karny.

Źródło: KPP Koło

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Konin: Poznaj wodór bez tajemnic!

Opublikowano

dnia

Dodane przez

Technologia wodorowa już niedługo uczyni naszą planetę bardziej zieloną, ale zanim to nastąpi, już 5 i 6 maja 2023 roku na Placu Wolności, w godzinach 11: 00 – 19:00 o wszystkich zaletach wodoru dowiedzą się mieszkańcy Konina!

Wszystko za sprawą Roadshow, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, które obejmuje łącznie 4 lokalizacje. Inicjatywa jest sposobem na zwiększenie świadomości społeczeństwa o tym, jak wodór skutecznie może zrewolucjonizować praktycznie każdy sektor współczesnej gospodarki. Wydarzenie z pewnością będzie gratką dla młodych ludzi, którzy właśnie w tym momencie stoją przed wyborem swojej ścieżki zawodowej.

Wodorowe miasteczko to stworzona z interaktywnych stref przestrzeń edukacyjna, w której mieszkańcy Konina na własne oczy będą mogli zobaczyć nowinki technologiczne, takie jak roboty i generatory prądu na wodór czy Toyotę Mirai – samochód elektryczny zasilany wodorem. Całość imprezy dopełnią liczne zabawy, konkursy z nagrodami i atrakcje dla najmłodszych, którzy zaznajomią się z technologią wodorową poprzez aktywne branie udziału w przeprowadzaniu eksperymentów naukowych czy podczas wciągających rozmów z niezastąpionym Profesorem Wodorem.

Okazuje się, że teraz nie trzeba jeździć na targi branżowe czy konferencje naukowe, żeby posiąść wiedzę, którą mają specjaliści! Udział w projekcie edukacyjnym Roadshow jest zupełnie darmowy, a co za tym idzie pozwoli każdemu na poznanie fenomenu wodoru i jego szerokiego zastosowania. Co ciekawe, na miejscu imprezy nie zabraknie stoisk partnerskich, wciągających prelekcji, a także spotkań z osobami, które wykorzystują technologię wodorową w swojej codziennej pracy.  Organizatorzy Roadshow stworzyli także możliwość zwiedzania wodorowego miasteczka z przewodnikiem – żywiołowym i nieco zakręconym Profesorem Wodorem, który z chęcią opowie zarejestrowanym wcześniej grupom o zeroemisyjnych źródłach energii! Aby się zgłosić, wystarczy wybrać termin z kalendarza: https://forms.gle/Y2uPYdWMv6GFmV5A9

Brzmi ciekawie? Więcej informacji na temat przedsięwzięcia znajduje się na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych:

https://poznajwodor.pl/
https://www.facebook.com/PoznajWodor
https://www.instagram.com/poznajwodor
https://twitter.com/PoznajWodor

Źródło informacji: UM Konin

Kontynuuj czytanie

Region

Dopłaty do pszenicy oraz nawozów

Opublikowano

dnia

Dodane przez

– KPRM informuje:

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wraz z uchwałą w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej programów pomocy producentom rolnym, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z zakłóceniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy – dokumenty przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Rząd uruchomi pomoc dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę. Chodzi o rolników, którzy sprzedali lub sprzedadzą pszenicę w terminie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2023 r. Wsparcie dotyczyć będzie także producentów rolnych, którzy zakupili nawozy mineralne inne niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, w terminie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. Oba programy wymagać będą zgody Komisji Europejskiej.

Pomoc dla producentów pszenicy

– Efektywna cena tony pszenicy osiągnie ok. 1400 zł.

– Pomoc dla rolników, którzy będą posiadać faktury sprzedaży pszenicy w terminie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2023 r. wyniesie iloczyn stawki 2200zł/ha i powierzchni upraw pszenicy: objętej wsparciem bezpośrednim za 2022 rok i pomniejszonej o powierzchnię upraw, do której już udzielono pomoc; stanowiącej iloraz liczby ton pszenicy wynikającej z faktur VAT, potwierdzających sprzedaż pszenicy i średniego plonu dla Polski, czyli 5,5 tony.

Przykładowo, rolnik który otrzymał płatności bezpośrednie za 2022 r. do 10 ha pszenicy i sprzedał lub sprzeda w terminie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2023 r. np. 42 tony pszenicy, otrzyma 16 800 zł.

Wsparcie przeznaczone będzie dla rolników, którzy posiadają gospodarstwo do 300 ha.

Program dopłat do nawozów

– Wsparcie przeznaczone będzie dla rolników, którzy w okresie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. zakupili nawozy mineralne inne niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez.

– Pomoc przeznaczona będzie dla rolników, którzy posiadają gospodarstwo do 300 ha i złożyli w 2023 r. wniosek o płatności bezpośrednie.

Wysokość pomocy to iloczyn: deklarowanej we wniosku o płatność bezpośrednią powierzchni upraw i stawki pomocy; liczby zakupionych ton nawozów i różnicy ceny zapłaconej przez rolnika i średniej z okresu 16 maja 2021 r. – 31 marca 2022 r.

Stawka pomocy będzie zróżnicowana: 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych; 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych.

Powyższe programy będą wymagać notyfikacji Komisji Europejskiej.

Źródło: PAP

Kontynuuj czytanie

Polecane