Connect with us

Koło

To przejcie dla pieszych w Kole nie jest bezpieczne.

Opublikowano

dnia

Ulica Nowowarszawska

Dostaliśmy zgłoszenie do naszej redakcji o niebezpiecznym przejściu dla pieszych w Kole .
Mieszkańcy mówią, że boją się tam przechodzić, a jeszcze bardziej boją się o swoje dzieci.

“Musimy szczególnie pamiętać o pieszych, którzy są narażeni na poważniejsze konsekwencje już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h, a w zderzeniu z rozpędzonym samochodem nie mają żadnych szans.
W centrum naszych działań jest człowiek, a jeśli mówimy o człowieku, to ważne jest bezpieczeństwo. Ważne jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Wiele z naszych działań hamuje piratów drogowych, pijanych kierowców.
Prosimy żeby Miasto Koło zainwestowało między innymi w nowe przejścia dla pieszych, balustrady, progi zwalniające, wyświetlacze czasu i prędkości.”

Mieszkańcy Koła

Zrzut ekranu Google Maps

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koło

Burmistrz Koła pozyskał tyle środków od początku kadencji

Opublikowano

dnia

Dodane przez

Krzysztof Witkowski / Facebook

Kontynuuj czytanie

Koło

104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Opublikowano

dnia

Dodane przez

27 grudnia 2022 roku obchodzimy 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda ustanowił 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Wielkopolski zryw wolnościowy

Najważniejszym wydarzeniem w Wielkopolsce w latach walk o odzyskanie niepodległości było powstanie zbrojne zwane wielkopolskim (1918-1919). Do walki przygotowywano się od dłuższego czasu, czekając na dogodny moment. Osłabienie militarne i polityczne Królestwa Pruskiego po I wojnie światowej spowodowało wzrost napięcia między ludnością polską i niemiecką. W dniu 26 grudnia do Poznania przybył, w roli dyplomaty państwa polskiego, Ignacy Jan Paderewski, co spowodowało protesty niemieckie. Jego przemówienie z okna hotelowego do polskich mieszkańców miasta oraz dwudniowe manifestacje po obu stronach konfliktu wywołały walkę zbrojną. Pierwszy strzał padł 27 grudnia około godz. 17:00, zapoczątkowując walki, które szybko doprowadziły do wyzwolenia Poznania, a następnie prawie całej Prowincji Poznańskiej. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze.

Źródło: Krzysztof Witkowski/Facebook

Kontynuuj czytanie

Koło

Ukazał się kolejny folder o zabytkach Miasta Koło. Tym razem o tym

Opublikowano

dnia

Dodane przez

Ukazał się, kolejny z serii bezpłatnych folderów o zabytkach Miasto Koło. Tym razem o Ratuszu 🏛🏫
Serdecznie zapraszam do lektury. 🙂
Jak zawsze, dostępny jest, w budynkach Urzędu Miejskiego, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole.

Krzysztof Witkowski/Facebook

Kontynuuj czytanie

Polecane