Connect with us

Koło

Jaki internet w mojej okolicy?

Opublikowano

dnia

  • Cyfryzacja KPRM informuje:

Dostęp do szybkiego Internetu jest dziś koniecznością dla każdego. Dzięki niemu komunikujemy się z bliskimi, pracujemy i odpoczywamy. Nie wszyscy wiedzą, że Internet nie wszędzie jest taki sam. Dlatego KPRM Cyfryzacja udostępni bezpłatną bazę danych informującą o dostępności sieci w każdej polskiej gminie.

Internet szerokopasmowy

Polska obecnie jest placem budowy nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych. Ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa powstanie ponad 100 tys. km sieci światłowodowych w całym kraju. W latach 2021-2027 w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy przeznaczymy ponad 2 mld euro na dalszą pomoc w rozwoju szybkiego Internetu na obszarach, tzw. białych plam. To kolejne setki tysięcy kilometrów infrastruktury i co najmniej 1,6 mln gospodarstw domowych podłączonych do ultraszybkiego Internetu!

Jak operatorzy informują o nowych przyłączach internetowych, które codziennie się pojawiają? Jedni wrzucają ulotki do skrzynek pocztowych, niektórzy dzwonią do potencjalnych klientów na nowym obszarze, a jeszcze inni aktualizują mapy zasięgu sieci na swoich stronach internetowych. Wszyscy natomiast powinni informować Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o adresach, pod którymi mogą świadczyć usługi. Następnie Prezes UKE publikuje te informacje w wyszukiwarce, gdzie obywatele powinni mieć możliwość w łatwy sposób sprawdzić, czy i jakie usługi są dostępne w dowolnej lokalizacji.

O ile wyszukiwarka UKE to intuicyjne narzędzie, to niestety dla obywatela niedoskonałe, gdyż, aktualizowana jest jedynie raz w roku. Baza danych nie jest też wolna od błędów. Zdarza się, że wyszukiwarka pokazuje informacje o usługach światłowodowych wyspecjalizowanych podmiotów, które nie są kierowane do gospodarstw domowych – sprawdźcie Batorz Pierwszy w powiecie janowskim.

To oznacza, że użytkownik końcowy nie ma zapewnionego dostępu do aktualnych informacji o usługach szerokopasmowych!

BAZA SIDUSIS

SIDUSIS, czyli System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego będzie bezpłatną publiczną bazą danych zawierających informacje na temat rodzaju usługi dostępu do Internetu znajdującej się na konkretnym obszarze.

Publikowane dane będą aktualizowane w sposób ciągły, w odróżnieniu od obecnie funkcjonującej bazy prowadzonej przez Prezesa UKE. SIDUSIS będzie także stanowił narzędzie pomocne do planowania i budowy w przyszłości sieci szerokopasmowych, realizowanych zarówno w ramach inwestycji komercyjnych, jak i finansowanych ze środków publicznych.

Z BAZY SIDUSIS skorzystają:

  • obywatele – będą mieli dostęp do aktualnych informacji o usługach w danej lokalizacji, a w przyszłości dostęp do informacji, czy dany teren zostanie objęty zasięgiem sieci w wyniku planowanych inwestycji. Bardzo ważną funkcjonalnością systemu będzie także możliwość zgłaszania zapotrzebowania na usługi, co przyczyni się do eliminacji tzw. białych plam.
  • przedsiębiorcy telekomunikacyjni – system umożliwi tworzenie planów inwestycyjnych w oparciu o zapotrzebowanie np. z pominięciem pustostanów, czyli punktów adresowych w których nikt nie skorzysta z usług. Dostęp do tak często aktualizowanych informacji umożliwi modyfikację planów inwestycyjnych w celu ograniczenia powielania istniejących sieci przez ich nadbudowę.
  • administracja – SIDUSIS zapewni informacje niezbędne do prowadzenia interwencji w ramach KPO i FERC, w postaci grantów o wartości 2 mld EUR na projekty budowy sieci szerokopasmowych zapewniających dostęp do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam. Ustawa przewiduje także środki dla samorządowców, którzy będą mogli sfinansować funkcjonowanie Koordynatora Szerokopasmowego w każdej gminie zainteresowanej sprawnym podłączaniem szybkiego internetu.

Uruchomienie bazy planujemy w tym roku.

kom/ mick/

Źródło informacji: Cyfryzacja KPRM

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koło

Pożar mieszkania w Kole przy ul. Poniatowskiego

Opublikowano

dnia

Dodane przez

14 kwietnia 2023r. o godzinie 17:11 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole przyjęło zgłoszenie o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym w miejscowości Koło przy ul. Poniatowskiego. Dyżurny do działań zadysponował strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kole oraz druhów z OSP Koło nad Wartą. W wyniku rozpoznania KDR ustalił, że pali się  mieszkanie na parterze w budynku wielorodzinnym, brak osób poszkodowanych. Ratownicy w sprzęcie ODO z linią gaśniczą weszli do mieszkania podali 1 prąd wody w natarciu na palące się wyposażenie pokoju. Pożar ugaszono. Przy pomocy wentylatora oddymiono i przewietrzono wszystkie pomieszczenia w budynku. Cały budynek przeszukano pod kątem obecności osób trzecich. Ratownicy z pomieszczenia objętego pożarem wynieśli nadpalone wyposażenie i przelali je wodą. Przy pomocy kamery termowizyjnej oraz detektora wielogazowego sprawdzono wszystkie pomieszczenia w budynku, urządzenia pomiarowe nie wskazały żadnego zagrożenia. Działania Straży Pożarnej zakończono.

Działania ratownicze prowadziło 15 strażaków przez 1 godzinę i 29 minut.

Opracowanie: mł. asp. Krzysztof Walczak

Zdjęcie:  Archiwum KP PSP Koło.

Kontynuuj czytanie

Koło

104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Opublikowano

dnia

Dodane przez

27 grudnia 2022 roku obchodzimy 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda ustanowił 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Wielkopolski zryw wolnościowy

Najważniejszym wydarzeniem w Wielkopolsce w latach walk o odzyskanie niepodległości było powstanie zbrojne zwane wielkopolskim (1918-1919). Do walki przygotowywano się od dłuższego czasu, czekając na dogodny moment. Osłabienie militarne i polityczne Królestwa Pruskiego po I wojnie światowej spowodowało wzrost napięcia między ludnością polską i niemiecką. W dniu 26 grudnia do Poznania przybył, w roli dyplomaty państwa polskiego, Ignacy Jan Paderewski, co spowodowało protesty niemieckie. Jego przemówienie z okna hotelowego do polskich mieszkańców miasta oraz dwudniowe manifestacje po obu stronach konfliktu wywołały walkę zbrojną. Pierwszy strzał padł 27 grudnia około godz. 17:00, zapoczątkowując walki, które szybko doprowadziły do wyzwolenia Poznania, a następnie prawie całej Prowincji Poznańskiej. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze.

Źródło: Krzysztof Witkowski/Facebook

Kontynuuj czytanie

Polecane