Connect with us

Region

Wspaniały występ szachistów UKS w Kościelcu

Opublikowano

dnia

02.04.2022 r., W Szkole Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Koninie, odbyły się Półfinały Mistrzostw Wielkopolski Juniorów w Szachach. W turnieju wystartowało ponad 250. zawodników, w tym 26. z „Kiełbaski”. W kategorii dziewcząt do lat osiemnastu drugie miejsce zdobyła Jagoda Świderska, a trzecie Wiktoria Ziółkowska. Wśród chłopców na trzecim miejscu znalazł się Maciej Szafrański, a na piątym Adam Grochowski. W grupie do lat 15. Miłosz Świderski – 4, Maciej Anastaziak – 8, Igor Steckiewicz – 11, Małgorzata Sawicka – 12, Krzysztof Koza – 12. Do lat 13: Nadia Siupa – 7, Seweryn Kwiatkowski – 15, Wiktor Pisznot – 16. Do lat 11: Szymon Kujawa – 4, Lena Pisznot – 4, Maja Steckiewicz – 6, Dominika Ziętek – 12, Aleksander Szmajdziński – 20, Wojciech Stefański – 24. Do lat 9: Piotr Pawłowski – 6, Anna Siupa – 7, Pola Wiśniewska – 9, Joanna Siupa – 11, Laura Widerska – 13, Wiktoria Wróblewska – 14, Mateusz Zając – 16, Bartosz Markowski – 19. Awans do rozgrywek finałowych uzyskało aż 13 osób: Jagoda,  Wiktoria Ziółkowska,  Maciej Szafrański, Adam, Miłosz, Maciej Anastaziak, Szymon, Maja, Lena, Anna, Pola, Piotr. Czwarte kategorie zdobyli: Lena, Piotr i Mateusz. Piąte kategorie otrzymali: Anna, Pola, Joanna, Laura, Wiktoria Wróblewska, Aleksander i Nadia. Znakomicie zagrała Jagoda, która przeszła o dwie grupy wiekowe wyżej i zdobyła srebrny medal. Regulamin dopuszcza takie zmiany w przypadku finalistów mistrzostw Polski.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Szkoły z mniejszych miejscowości dostaną wyższe subwencje

Opublikowano

dnia

Dodane przez

Według projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort edukacji subwencja oświatowa w 2023 r. będzie w większym stopniu premiować szkoły w mniejszych miejscowościach – informuje Prawo.pl. Jak podaje Prawo.pl, projekt rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki zakłada podniesienie kwot subwencji dla szkół z mniej zamożnych miejscowości. Serwis przytacza uzasadnienie resortu, zgodnie z którym celem tej zmiany jest dalsze wzmocnienie wsparcia szkół w zależności od zamożności samorządu i wielkości szkoły.

MEiN wyjaśnia, informuje serwis, że pomoc będzie wówczas lepiej rozdzielona, bo obecnie duże wsparcie w subwencji oświatowej jest kierowane do szkół położonych na terenach wiejskich i w miastach do 5 tys. mieszkańców. Położenie szkoły na terenie wiejskim czy w małym mieście nie musi oznaczać, że jest to mała szkoła – tłumaczy resort. Teraz tzw. waga wiejska ma być powiązana z tzw. wskaźnikiem zamożności jednostek samorządu terytorialnego, ustalanym na podstawie dochodów podatkowych i wskaźnika określającego wielkość szkoły dla dzieci i młodzieży.

Prawo.pl zauważa, że takim zmianom sprzeciwiają się samorządowcy z organizacji zrzeszających większe ośrodki.

„Podnoszenie tej wagi to bardzo zły krok i dlatego postulujemy o odstąpienie od tego. To jest zły kierunek. Jasne, że trzeba dążyć do standaryzacji oświaty w samorządach, ale to nie jest tak, że mamy do czynienia tylko i wyłącznie z super bogatymi miastami i super biednymi gminami wiejskimi. To nie jest prawda i taki podział nie powinien mieć miejsca – podkreśla, cytowany przez Prawo.pl, Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. – Wydaje mi się, że powinniśmy znaleźć jakiś mechanizm rekompensujący samorządom ewentualne straty wynikające z tego mechanizmu” – podsumowuje.

Źródło informacji: PAP

Kontynuuj czytanie

Region

Paula Biskup z Turku zajęła 7. miejsce w Mam Talent

Opublikowano

dnia

Dodane przez

To dla niej Marcin Prokop wcisnął złoty przycisk. Paula ma 16 lat i mieszka w Turku. Jest uczennicą liceum – 1 klasa przygotowująca do matury międzynarodowej. Gdy była mała, chodziła do Szkoły Muzycznej na lekcje gry na wiolonczeli. Pisze własne piosenki. Nie zna nut, więc gra ze słuchu i z pamięci. W 14. edycji programu rozrywkowego, emitowanego w stacji TVN, zajęła 7. miejsce.

Kontynuuj czytanie

Region

Pożar w Babiaku. Paliła się ta część budynku

Opublikowano

dnia

Dodane przez

20 listopada 2022r. o godzinie 6:33 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole przyjęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Babiak. Dyżurny do działań zadysponował strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kole oraz druhów z OSP Babiak, Brdów i Dębno Królewskie.

W wyniku rozpoznania ustalono, że pali się poddasze oraz część elewacji budynku jednorodzinnego. Osoby zamieszkujące dom opuściły go przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej.

Strażacy zabezpieczyli teren prowadzonych działań. Ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych podali 2 prądy wody w natarciu na powierzchnie pożaru. Osoby, które opuściły dom, odmówiły udzielenia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy przez strażaków. Na miejsce przybyło Pogotowie Energetyczne. Budynek mieszkalny został sprawdzony kamerą termowizyjną – kamera nie wskazała zarzewi ognia oraz podwyższonej temperatury. Przewietrzono cały budynek, następnie sprawdzono go miernikiem CO – miernik nie wskazał zagrożenia, parametry powietrza w normie. Działania zakończono.

Działania ratownicze prowadziło 18 strażaków przez 3 godziny i 23 minuty.

Opracowanie: mł. asp. Ł. Nowakowski

Zdjęcie: ARCHIWUM KP PSP Koło

Kontynuuj czytanie

Polecane