Connect with us

Region

Rozpoczęto budowę 7 odcinków dróg gminnych. Pojawiły się kłopoty

Opublikowano

dnia

👈 Zaczynamy budowę 7 odcinków dróg gminnych Gmina Koło dofinansowanych w ramach programu Polski Ład. Usunięto kolizję energetyczną na odcinku drogi w Kolonia Czołowo – Górka – Osiek, przebudowano melioracje wodne na nowobudowanych drogach w Leśnicy i Kolonii Czołowo. Pojawiające się kłopoty na bieżąco rozwiązujemy. Przepraszamy za utrudnienia w ruchu w związku z budową, ale są one nieodzowne i prowadzą do lepszej jakości. Niewiele jeszcze widać, ale mam dużą nadzieję na przyspieszenie prac, również na pozostałych drogach. Przypominam, że mamy do wybudowania 4,648 km dróg z dofinansowaniem 6.412.500 zł

👈Cieszę się, że udało się wyremontować odcinki dróg gminnych w Dąbrowie, Wrzącej Wielkiej, Sokołowie, Ochlach (Konstantynowie) i Powierciu oraz we współpracy z Powiat Kolski przebudowano odcinki dróg powiatowych na odcinku Ochle – Lubiny, Czołowo – Kolonia i Mikołajówek.

👈W celu poprawy dostępności wody wybudowaliśmy 420 m odcinek wodociągu w miejscowości Powiercie – Leśnica, co pozwoli na połączenie Hydroforni Powiercie i Hydroforni Stellutyszki. Dla obszaru od Przybyłowa poprzez Skobielice, Powiercie, Powiercie – Kolonię i Leśnicę woda będzie dostarczana jednocześnie z obu tych hydroforni i liczymy na to zapewnimy mieszkańcom dostawę wody w dostatecznej ilości i pod wystarczającym ciśnieniem. Zadanie zostanie dofinansowane ze środków PROW 2014 – 2020, całkowita wartość zadania 183.115 zł. Mariusz Rybczyński – Wójt Gminy Koło

Mariusz Rybczyński – Wójt Gminy Koło/Facebook
Mariusz Rybczyński – Wójt Gminy Koło/Facebook
Mariusz Rybczyński – Wójt Gminy Koło/Facebook
Mariusz Rybczyński – Wójt Gminy Koło/Facebook
Mariusz Rybczyński – Wójt Gminy Koło/Facebook

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Szkoły z mniejszych miejscowości dostaną wyższe subwencje

Opublikowano

dnia

Dodane przez

Według projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort edukacji subwencja oświatowa w 2023 r. będzie w większym stopniu premiować szkoły w mniejszych miejscowościach – informuje Prawo.pl. Jak podaje Prawo.pl, projekt rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki zakłada podniesienie kwot subwencji dla szkół z mniej zamożnych miejscowości. Serwis przytacza uzasadnienie resortu, zgodnie z którym celem tej zmiany jest dalsze wzmocnienie wsparcia szkół w zależności od zamożności samorządu i wielkości szkoły.

MEiN wyjaśnia, informuje serwis, że pomoc będzie wówczas lepiej rozdzielona, bo obecnie duże wsparcie w subwencji oświatowej jest kierowane do szkół położonych na terenach wiejskich i w miastach do 5 tys. mieszkańców. Położenie szkoły na terenie wiejskim czy w małym mieście nie musi oznaczać, że jest to mała szkoła – tłumaczy resort. Teraz tzw. waga wiejska ma być powiązana z tzw. wskaźnikiem zamożności jednostek samorządu terytorialnego, ustalanym na podstawie dochodów podatkowych i wskaźnika określającego wielkość szkoły dla dzieci i młodzieży.

Prawo.pl zauważa, że takim zmianom sprzeciwiają się samorządowcy z organizacji zrzeszających większe ośrodki.

„Podnoszenie tej wagi to bardzo zły krok i dlatego postulujemy o odstąpienie od tego. To jest zły kierunek. Jasne, że trzeba dążyć do standaryzacji oświaty w samorządach, ale to nie jest tak, że mamy do czynienia tylko i wyłącznie z super bogatymi miastami i super biednymi gminami wiejskimi. To nie jest prawda i taki podział nie powinien mieć miejsca – podkreśla, cytowany przez Prawo.pl, Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. – Wydaje mi się, że powinniśmy znaleźć jakiś mechanizm rekompensujący samorządom ewentualne straty wynikające z tego mechanizmu” – podsumowuje.

Źródło informacji: PAP

Kontynuuj czytanie

Region

Paula Biskup z Turku zajęła 7. miejsce w Mam Talent

Opublikowano

dnia

Dodane przez

To dla niej Marcin Prokop wcisnął złoty przycisk. Paula ma 16 lat i mieszka w Turku. Jest uczennicą liceum – 1 klasa przygotowująca do matury międzynarodowej. Gdy była mała, chodziła do Szkoły Muzycznej na lekcje gry na wiolonczeli. Pisze własne piosenki. Nie zna nut, więc gra ze słuchu i z pamięci. W 14. edycji programu rozrywkowego, emitowanego w stacji TVN, zajęła 7. miejsce.

Kontynuuj czytanie

Region

Pożar w Babiaku. Paliła się ta część budynku

Opublikowano

dnia

Dodane przez

20 listopada 2022r. o godzinie 6:33 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole przyjęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Babiak. Dyżurny do działań zadysponował strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kole oraz druhów z OSP Babiak, Brdów i Dębno Królewskie.

W wyniku rozpoznania ustalono, że pali się poddasze oraz część elewacji budynku jednorodzinnego. Osoby zamieszkujące dom opuściły go przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej.

Strażacy zabezpieczyli teren prowadzonych działań. Ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych podali 2 prądy wody w natarciu na powierzchnie pożaru. Osoby, które opuściły dom, odmówiły udzielenia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy przez strażaków. Na miejsce przybyło Pogotowie Energetyczne. Budynek mieszkalny został sprawdzony kamerą termowizyjną – kamera nie wskazała zarzewi ognia oraz podwyższonej temperatury. Przewietrzono cały budynek, następnie sprawdzono go miernikiem CO – miernik nie wskazał zagrożenia, parametry powietrza w normie. Działania zakończono.

Działania ratownicze prowadziło 18 strażaków przez 3 godziny i 23 minuty.

Opracowanie: mł. asp. Ł. Nowakowski

Zdjęcie: ARCHIWUM KP PSP Koło

Kontynuuj czytanie

Polecane