Connect with us

Region

Nowe przedszkole w Powierciu. Powstały fundamenty

Opublikowano

dnia

👈 Bardzo się cieszę z dużego zaawansowania prac związanych z budową nowego przedszkola w Powierciu. Powstały fundamenty i wykonawca przygotowuje się do budowy murów. Poza tym pomieszczenia po “starym” przedszkolu są remontowane: wykonano instalacje elektryczne, gładzie, powierzchnie pod wykładziny i płytki, przebudowano łazienki, oby tak dalej:)

Mariusz Rybczyński – Wójt Gminy Koło/Facebook

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

W Koninie ruszy program „Konińska Karta Mieszkańca”

Opublikowano

dnia

Dodane przez

Od nowego roku w Koninie ruszy program „Konińska Karta Mieszkańca” (KKM). Mieszkańcy uprawnieni do jej posiadania będą mogli posługiwać się kartą wirtualną za pomocą aplikacji w swoim smartfonie lub tradycyjnie przy użyciu karty plastikowej.

  • Wprowadzając kartę, chcemy wyróżnić naszych mieszkańców. Dać im pakiet korzyści wynikających z tego, że są stąd i dokładają się do funkcjonowania miasta. Nasz program ma poprawić jakość życia koninian i być czynnikiem wzmacniającym tożsamość lokalną – wyjaśniał pomysł wprowadzenia karty prezydent Piotr Korytkowski.

1 stycznia 2023 r. udostępniona zostanie strona internetowa www.konintumieszkam.pl. Obecnie trwają testy systemu. Wniosek o wydanie karty i przyznanie pakietów będzie można złożyć od 1 stycznia 2023 r. poprzez stronę internetową lub od 2 stycznia 2023 roku bezpośrednio w Punkcie Autoryzowanym przy ul. Dworcowej 6 (Centrum Obsługi Pasażera MZK w Koninie). Punkt Autoryzowany obsługiwać również będzie Partnerów Programu.

Konińską Kartę Mieszkańca będzie mogła otrzymać każda osoba pełnoletnia spełniająca przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • osoba zameldowana na pobyt stały w Koninie,
  • osoba zameldowana na pobyt czasowy w Koninie,
  • osoba rozliczająca podatek PIT w Urzędzie Skarbowym w Koninie, wskazując jako miejsce zamieszkania adres na terenie Konina.
    Osoba uprawniona będzie mogła wnioskować o wydanie karty w imieniu:
  • dzieci od 7. roku życia do ukończenia 18. roku życia lub dzieci od 7. roku życia do ukończenia 24. roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje,
  • dzieci od 7. roku życia bez ograniczenia wieku w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami pozostającymi pod opieką rodzica.

Dzieci do 6. roku życia korzystają z ulg i zniżek przypisanych do konta rodzica.
Konińska Karta Mieszkańca (KKM) 1 stycznia 2023 r. wchłonie obecne dwie karty: Konińską Kartę Seniora oraz Konińską Kartę Rodziny 3+. W nowej karcie staną się pakietami. Mieszkańcy będą mogli jednak korzystać z dotychczasowych Kart Seniora i Rodziny 3+ do maja 2023 r., co pozwoli na złożenie wniosków i wyrobienie KKM.

Wśród zadeklarowanych partnerów programu od 1 stycznia 2023 są: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie, Miejski Zakład Komunikacji w Koninie Sp. z o.o. (pakiet zniżek komunikacyjnych od 1 lutego 2023 r.), Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej S.A., Koniński Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury.

Szczegółowe informacje na www.konin.pl 

Źródło informacji: UM Konin

Kontynuuj czytanie

Region

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP pojawili się w szkole

Opublikowano

dnia

Dodane przez

Dnia 07.12.2022 r. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole mł. kpt. Katarzyna Wojciechowska oraz kpt. Marcin Chodkowski uczestniczyli w spotkaniu  z uczniami IV klas Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Kościelcu. Celem spotkania było przedstawienie przyszłym absolwentom możliwość rozwoju i realizacji zawodowej w służbach mundurowych, ścieżki kariery zawodowej, wymagań zdrowotnych oraz niebezpieczeństw zawiązanych z pełnieniem służby.

Opracowanie: mł. kpt. Katarzyna Wojciechowska

Zdjęcia: kpt. Marcin Chodkowski

Kontynuuj czytanie

Region

Szkoły z mniejszych miejscowości dostaną wyższe subwencje

Opublikowano

dnia

Dodane przez

Według projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort edukacji subwencja oświatowa w 2023 r. będzie w większym stopniu premiować szkoły w mniejszych miejscowościach – informuje Prawo.pl. Jak podaje Prawo.pl, projekt rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki zakłada podniesienie kwot subwencji dla szkół z mniej zamożnych miejscowości. Serwis przytacza uzasadnienie resortu, zgodnie z którym celem tej zmiany jest dalsze wzmocnienie wsparcia szkół w zależności od zamożności samorządu i wielkości szkoły.

MEiN wyjaśnia, informuje serwis, że pomoc będzie wówczas lepiej rozdzielona, bo obecnie duże wsparcie w subwencji oświatowej jest kierowane do szkół położonych na terenach wiejskich i w miastach do 5 tys. mieszkańców. Położenie szkoły na terenie wiejskim czy w małym mieście nie musi oznaczać, że jest to mała szkoła – tłumaczy resort. Teraz tzw. waga wiejska ma być powiązana z tzw. wskaźnikiem zamożności jednostek samorządu terytorialnego, ustalanym na podstawie dochodów podatkowych i wskaźnika określającego wielkość szkoły dla dzieci i młodzieży.

Prawo.pl zauważa, że takim zmianom sprzeciwiają się samorządowcy z organizacji zrzeszających większe ośrodki.

„Podnoszenie tej wagi to bardzo zły krok i dlatego postulujemy o odstąpienie od tego. To jest zły kierunek. Jasne, że trzeba dążyć do standaryzacji oświaty w samorządach, ale to nie jest tak, że mamy do czynienia tylko i wyłącznie z super bogatymi miastami i super biednymi gminami wiejskimi. To nie jest prawda i taki podział nie powinien mieć miejsca – podkreśla, cytowany przez Prawo.pl, Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. – Wydaje mi się, że powinniśmy znaleźć jakiś mechanizm rekompensujący samorządom ewentualne straty wynikające z tego mechanizmu” – podsumowuje.

Źródło informacji: PAP

Kontynuuj czytanie

Polecane